Niebezpieczne rośliny

Niektóre, bardzo popularne gatunki roślin, mogą okazać się szkodliwe dla dzieci, które z natury są bardzo ciekawe otaczającego świata. Warto wiedzieć na co zrwócić szczególną uwagę, aby Twój maluch był naprawdę bezpieczny w domu.

Część roślin doniczkowych zawiera toksyczne substancje, które mogą spowodować podrażnienia skóry albo zatrucie pokarmowe, zaburzenia oddychania lub problemy z pracą serca, jeśli dziecko zje fragment rośliny.

Do najbardziej popularnych, ale niebezpiecznych roślin doniczkowych zalicza się m.in.
Diffenbachia – egzotyczna i przepiękna, ale niebezpieczna roślina. Jej sok podrażnia skórę, a spożyta może spowodować problemy z oddychaniem.
Gwiazda betlejemska tak chętnie kupowana w okresie bożonarodzeniowym, ma trujący, biały sok, który wywołuje podrażnienia w kontakcie ze skórą i oczami.
Kliwia – to śliczna, ale bardzo niebezpieczna roślina. Wszystkie jej części są trujące, a najbardziej łodygi. Zatrucie charakteryzuje się wymiotami i biegunką, ale spożycie dużej ilości trucizny może skończyć się nawet tragicznie.
Kroton – podobnie, jak gwiazda betlejemska, należy do rodziny wilczomleczowatych. Obie te rośliny mają sok, zawierający lateks. Dlatego uważać na nie powinny również osoby wrażliwe na ten składnik.
Oleander – z jego liści już w starożytności przyrządzano różne trucizny. Właściwości tej rośliny wykorzystywano na użyteczny sposób, produkując z niej trutkę na szczury.
Psianka ma bardzo intrygujące, czerwone owoce, które mogą skusić dzieci do ich zjedzenia. Zatrucie psianką objawia się, jak typowe zatrucie pokarmowe – nudnościami i bólem brzucha.

Jeżeli już dojdzie do kontaktu dziecka z trującą rośliną, należy działać szybko. W przypadku kontaktu ze skórą lub oczami, trzeba niezwłocznie przemyć podrażnione miejsce. W przypadku połknięcia, dobrym pomysłem jest doprowadzenie do wymiotów, by pozbyć się substancji, oraz nawodnienie organizmu, aby rozrzedzić trujące soki. Oczywiście niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Pamiętaj, że zapyta on o roślinę – ustalenie substancji trującej, ułatwi diagnozę oraz leczenie.

Może Cię także zainteresować